Skeneri slike - 2D skeneri
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 24 | Nivo: Saobraćajni fakultet

Увод
Дигитална обрада слика је сазрела. Опрема која је некада била резервисана само за најбогатије установе, сада је уобичајена на радним столовима. Моћни рачунари који су потребни да би се манипулисало дигиталним сликама, сада се сматрају улазним нивоом, па није изненађење што су скенери, уређаји који се користе да би се слике унеле у рачунаре, данас једно од тржишта која имају најбржи пораст. Скенери су прешли пут једног од најређих уређаја који се користе уз рачунар до једног од свеприсутног компјутерског додатка, постајући све тањи и бољи са сваком протеклом годином. Ширење дигиталне фотографије и стоног и интернет издаваштво направило је од скенера више него обавезан уређај. Људи дигитализују њихове старе скупине слика и њихово архивирање на CD-R медије у све већој мери.
На свом најосновнијем нивоу, скенер је само још један од улазних уређаја, слично тастатури или мишу, изузев што је тај његов улаз у графичком облику. Те слике могу бити фотографије за ретуширање, поправку или употребу у стоном издаваштву. Оне могу бити и руком цртани логотипи који су потребни за заглавља докумената. Оне чак могу бити и странице текста које би погодан софтвер могао да прочита и меморише као датотеку текста за даље уређивање. Скенер те слике оптички скенира и претвара их у дигиталну слику.
Уобичајени примери скенера који се налазе у канцеларијама су типови стоних ( или са равном плочом) скенери гд е се документи постављају на стаклену површину ради скенирања. Ручни скенери су се развили од „чаробних штапића“ за скенирања текста до 3Д скенера коришћених у индустријском дизајну, инверзном пројектовању, тестирању и мерењу, индустрији видео игрица и другим применама. Механички вођени скенери који померају документе се примењују за документе великог формата, где би скенери са равном плочом били непрактични.
Модерни скенери често користе CCD - charge-coupled device (уређај са спрегнутим наелектрисањем) или CIS - Contact Image Sensor ( контактни сензор за слику) као сензор за слику, док су старији типова скенера са бубњем користили фотомултипликаторску цев као сензор за слику. Ротациони скенер, који се користи за скенирање великом брзином, је још један тип скенера са бубњем , који корист низ CCD сензора уместо фотомултипликатора. Други тип скенера су планетрани скенери ( орбитални скенер, који се користи као скенер ретких књига или других оштећених докумената. Он су веома скупи и користе се како се не би оштетиле ретке књиге и документи јер је теже скенирање путем скенера са равном плочом. Ово су веома скупи скенери али се могу наћи у музејима и архивама, мада са падом цена и све већом приступачношћу, пример примене планетарног скенера типа DIY можемо наћи у волонтерском скенирању у оквиру Пројекта Гутенберг), који фотографишу књиге и документе, и 3Д скенери за пројекцију модела објеката у три димензије.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!